Разлика помеѓу преработките на „Илири“

Одземени 4 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: an:Ilirios)
Илирите располагале со културни обележја, обичаи и верувања. Тие верувале во [[задгробен живот]], а исто така ги толкувале и природните појави како желби на нивните богови. Најпознати богови биле [[Видасус]], [[Магла (бог)|Магла]], [[Биндус]] и др. Илирите исто така имале и свој јазик, но со потпаѓањето под римска власт настапил период на [[романизација]], па постепено започнале да го прифаќаат [[Латински јазик|латинскиот јазик]], а својот јазик постепено го изгубиле.
 
[[Категорија:АнтичкиСтари народи]]
[[Категорија:Илирија]]
[[Категорија:Индоевропски народи]]