Фердинанд II (Арагон): Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
== Заклучок ==
Фернандо и Изабела постигнале ефикасен сојуз во текот на владеењето: Шпанија била обединета, териториите проширени, верски обединета со протерувањето на муслиманите и евреите, основале војска и морнарица која ќе биде основа на освојувањата на светот во следните 150 години, црквата била реформирана. Со сите овие постигнувања, како и со откритијата на нови територии и природни богатства во Новиот свет, Фердинанд и Изабела ја создале првата светска сила во денешното значење.
 
 
{{DEFAULTSORT:Фернандо 02 Of Aragon}}
[[Категорија:Луѓе од Реконквиста]]
[[Категорија:Римокатолички монарси]]
[[Категорија:Историја на КатолицизмотКатоличката црква во Шпанија]]
[[Категорија:Историја на евреите во Шпанија]]
[[Категорија:Витези на Сантијаго]]