Разлика помеѓу преработките на „Комунистичка партија на Советскиот Сојуз“

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
{{СССР_странична_лента}}
'''Комунистичката партија на Советскиот сојуз''' ('''КПСС''') ([[руски јазик|руски]]: ''Коммунисти́ческая па́ртия Сове́тского сою́заСою́за, КПСС'') била единствената политичка партија во времето на [[СССР]].
 
Нејзини раководни органи биле [[Централен комитет|Централниот комитет]] (ЦК), [[Политбиро на ЦК на КПСС]], [[Секретариатна ЦК|Секретариатот на ЦК]].
55

уредувања