Разлика помеѓу преработките на „Британско кралско семејство“

с
нема опис на уредувањето
с
с
Моменталните членови на британското кралско семејство ѝ припаѓаат на [[Династија Виндзор|династијата Виндзор]].
 
== ЛистаСписок на членови ==
Ова е листасписок на моменталните членови на британското кралско семејство, преземено од офијалниотофијалната вебсајтстраница на [http://www.royal.gov.uk]
 
* [[Елизабета II|Кралицата на Обединетото Кралство]]
* [[Принц Едвард, Војвода од Кент|Војводата]] и [[Катарина, Војвотка од Кент|Војвотката од Кент]] (братучед на кралицата и неговата жена)
* [[Принц Михаил од Кент|Принцот Михаил]] и [[Принцеза Михаела од Кент|Принцезата Михаела од Кент]] (братучед на Кралицата и неговата жена)
* [[Принцеза Александра од Кент|Принцезата Александра, Чесната Леди ОгилвиОгајлви]] (братучетка на Кралицата)
 
== Галерија на членовите ==
<gallery>
ImageПодатотека:Queen Duke Canadian Portrait.JPG|<small>Кралицата и Војводата од Единбург</small>
FileПодатотека:Charles Camilla Jamaica 2008.jpg|<small>Принцот од Велс и и Војвотката од Корнвол</small>
ImageПодатотека:Duke_of_York_with_daughters.jpg|<small>Војводата од Јорк и Принцезите Беатриса и Евгенија од Јорк</small>
ImageПодатотека:Lady louise.jpg|<small>Грофот и Грофицата од Весекс со Леди Луиса Виндзор</small>
ImageПодатотека:Anne, Princess Royal.jpg|<small>Кралската принцеза</small>
ImageПодатотека:Duke-duchess-of-gloucester-1989.jpg|<small>Војводата и Војвотката од Глостер</small>
ImageПодатотека:Duke-of-kent-sop.jpg|<small>Војводата од Кент</small>
ImageПодатотека:Duchess of Kent.jpg|<small>Војвотката од Кент</small>
ImageПодатотека:Prince Michael of Kent.jpg|<small>Принцот Михаил од Кент</small>
ImageПодатотека:Princess Michael Kent.JPG|<small>Принцезата Михаела од Кент</small>
</gallery>
 
== ПроширенаПроширен листасписок на членови ==
Следниве се роднини на британското кралско семејство:
 
* [[Лорд Николас Виндзор]] (помладиот син на Војводата од Кент)
* [[Лорд Фредерик Виндзор]] и [[Леди Габриела Виндзор]] (синот и ќерката на Принцот Мајкл од Кент)
* Г-динот и г-ѓата [[Џејмс ОгилвиОгајлви]] (синот на Принцезата Александра и неговата сопруга) и нивните деца (Александар Чарлс и Флора Александра)
* [[Марина ОгилвиОгајлви|Г-ѓица Марина ОгилвиОгајлви]] (ќерка на Принцезата Александра) и нејзините деца ([[Кристијан Мват]] и [[Зенушка Моват]] од нејзиниот поранешен сопруг)
* [[Џорџ Ласкелес, 7-ми Гроф од Хервуд|Грофот од Хервуд]] (внук на Кралот [[Џорџ V]] преку неговата ќерка [[Принцеза Мери, Кралска Принцеза и Грофица на Хервуд|Мери, Кралската Принцеза]]), неговата втора жена и нивните деца
* Почитуваната г-ѓа Џералд Ласкелес (вдовица на Почитуваниот Џералд Ласкелес, внук на Џорџ V по мајчина линија), и нивните деца
* [[Џејмс Карнеги, 3-ет Војвода од Фајф|Војводата од Фајф]] (правнук на [[Едвард VII]]) по мајчина страна и неговите деца
* [[Хју ФицРој, 11-ти ВојдоваВојвода од Графтон|Војводата од Графтон]], и неговот семејство
* [[Флора Фрејзер, 21-ва Леди Салтон|Леди Салтон]] (вдовица на [[Александар Рeмзи од Мар]], внук на [[Принц Артур, Војвода од Конот и Стратерн]] по мајчина страна, третиот син на [[Кралица Викторија|Кралицата Викторија]]), и неговите деца
* [[Патриција Нечбул, 2-ра Грофица Монтбатен од Бурма|Грофицата Монтбатен од Бурма]] (постара ќерка на [[Луј Монтбатен, 1-в Гроф Монтбатен од Бурма]] и прв братучед на Војводата од Единбург) и нејзиното семејство
* [[Сара, Војвотка од Јорк]] (поранешна сопруга на Војводата од Јорк),
* [[Марк Филипс|Капетан Марк Филипс]] (првиот сопруг на Кралската Принцеза) и
* [[Ентони Армстронг-Џонс, 1-вви Гроф од Сноудон|Грофот од Сноудон]] (поранешниот сопруг на починатата Принцеза Маргарет).
 
Следниве се неодамна починати членови на кралското семејство:
* Н.В. [[Елизабета Боус-Лион|Кралицата Елизабета - Кралицата Мајка]]
 
[[Категорија:Британско дворјанствокралско семејство| ]]
[[Категорија:БританскоБританска кралскомонархија|*Кралско семејство]]
[[Категорија:Британско дворјанство|Кралско семејство]]
[[Категорија:Европски кралски династии]]
[[Категорија:Кралски семејства]]