Балтазар Нојман: Разлика помеѓу преработките

Додадени 7 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Vierzehnheiligen-Basilika3-Asio.JPG|мини|лево|Внатрешноста на Фирценхајлинген]]
Нојман е роден во [[Хеб|Егер]] (Хеб), [[Чешка (област)|Чешка]] (Бохемија). Во 1711 г. се преселил во [[Вирцбург]] in 1711 и нашол покровителство кај семејството [[Шенборн]] во 1717 г. Тој бил одговорен за сите градежни потфати на шенборнскиот кнез-бискупепископ на Вирцбург. Нојман починал во Вирцбург, Германија.
 
Неговиот лик може да се види на банкнота од поранешни 50 германски марки заедно со прочуеното скалиште во Вирцбуршкиот дворец. Нојман е овековечен на еден од фреските на [[Џовани Батиста Тјеполо]] во истиот дворец, прикажан во псевдовоена униформа, како се потпира врз топ. Тој се фалел дека таванот е така добро конструиран, што дури ни топ не може да го сруши.
 
[[Податотека:Würzburger Residenz, Gartenfront.jpg|мини|десно|400п|[[Вирцбуршки дворец|Вирцбуршкиот дворец]] со градините]]
 
 
 
 
 
 
== Надворешни врски ==