Балтазар Нојман: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Неговиот лик може да се види на банкнота од поранешни 50 германски марки заедно со прочуеното скалиште во Вирцбуршкиот дворец. Нојман е овековечен на еден од фреските на [[Тјеполо]] во истиот дворец, прикажан во псевдовоена униформа, како се потпира врз топ. Тој се фалел дека таванот е така добро конструиран, што дури ни топ не може да го сруши.
 
[[Податотека:Würzburger Residenz, Gartenfront.jpg|мини|лево|400п|[[Вирцбуршки дворец|Вирцбуршкиот дворец]] со градините]]