Билборд (магазин): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|200п|десно|Логото на магазинот '''Билборд''' е неделен [[САД|...)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Billboard logo.svg|мини|200п|десно|Логото на магазинот]]
 
'''Билборд''' е неделен [[САД|Американскиамерикански]] магазин посветен на [[Музичка индустрија|музичката индустрија]], а воедно е и еден од најстарите професионални магазини во светот. Магазинот има меѓународно признати музички листи кои ги рангираат најпознатите песни и албуми во различни категории на неделно ниво. Двете најпознати музички листи на овој магазин се „[[Билборд Хот 100]]“ која ги рангира најдобрите 100 песни разделени по жанрови, а позициите се базираат на физичката продажба, дигиталната продажба и емитувањата на радио и вотрата листа е „[[Билборд 200]]“, соодветната табела за продажба на [[Музички албум|албуми]].
 
==Историја==