Разлика помеѓу преработките на „Химна на Русија“

Додадени 770 бајти ,  пред 8 години
с
ситна поправка
с (r2.6.4) (Бот Менува: ru:Гимн Российской федерации)
с (ситна поправка)
{{Infobox Anthem
{{Без извори|датум=август 2010}}
|title = Государственный гимн Российской Федерации
|transcription = Gasudarstvenny Gimn Rossiyskoy Federatsii
|english_title = Химна на Руската Федерација
|image = Hymn of Russia sheet music 2001.png
|image_size =
|caption = Ноти и текст на химната.
|prefix = национална
|country = {{РУС}}
|composer = [[Александар Василевич Александров]]
|author = [[Сергеј Михалков]]
|adopted = 25. декември 2000 г. (музиката)<br>30. декември 2000 г. (текстот)
|until =
|sound = Russian_Anthem_instrumental.ogg
|sound_title = Инструментална верзија.
}}
'''Химна на Руската Федерација''' ([[руски]]: Государственный гимн Российской Федерации) е националната химна на [[Русија]].
 
== Надворешни врски ==
* [[:s:Химна на Руската Федерација|Химна на Руската Федерација]] на Викиизвор.
 
 
 
{{Русија-никулец}}
3.883

уредувања