Балтазар Нојман: Разлика помеѓу преработките

Одземени 28 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|awards =
}}
'''Јохан Балтазар Нојман''' ([[гер.]] ''{{Audio|Johann_Balthasar_Neumann.ogg|Johann Balthasar Neumann}}'') ({{роден на|[[27| јануари|]] [[1687}}]] - {{починал на|[[19| август|]] [[1753}}]]) е [[Германија|германски]] воен инженер и [[архитект]] со свој карактеристичен стил на [[барокна архитектура]], сплотувајќи австриски, чешки, италијански и француски елементи во своите проекти, создавајќи едни од најимпресивните зданија на своето време, меѓу кои се [[Вирцбуршки дворец|Вирцбуршкиот дворец]] и [[Базилика на Четиринаесетте Свети Помошници|Базиликата на Четиринаесетте Свети Помошници]] („Фирценхајлинген“).
 
Вирцбуршкиот дворец се смета за еден од најубавите и најускладени палати во Европа, а базиликата Фирценхајлинген некои ја сметаат за бисер на тој период.