Список на холандски монарси: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ова е '''список на монарси (кралеви и кралици) на Холандија''' ([[хол.]] ''Koningen der Nederlanden'') од основањето на холандската [[монархија]] ([[1815]]) па сè до денес. Сите кралеви и кралици се припадници на [[Оранска династија|Оранската династија]] (Орање-Насау).
 
==[[Оранска династија]]==