Екстранет: Разлика помеѓу преработките

Додадени 14 бајти ,  пред 11 година
с
r2.6.4) (Бот Додава: en:Extranet
с (Extranet преместена како Екстранет)
с (r2.6.4) (Бот Додава: en:Extranet)
== Екстранет ==
Екстранет е компјутерска мрежа која овозможува контролиран влез однадвор, за конкретни деловни или образовни цели. Екстранет може да се гледа како продолжување на интранет на компанијата која е проширена за корисниците надвор од компанијата, обично партнери, продавачи и добавувачи. Тоа исто така е опишана како "состојба на умот", во која се перцепира Интернетот како начин да се направи бизнис со избраниот сет на други компании [http://en.wikipedia.org/wiki/Business-to-consumer], во изолација од сите други корисници на интернет. Спротивно на тоа, бизнис-потрошувач [B2C] моделите вклучуваат познати сервери на едно или повеќе претпријатија, во комуникацијата со потрошувачите претходно непознати корисници. Екстранет е како [[DMZ]] во тоа што нуди пристап до потребните за канал партнери, без одобрување на пристап до целата мрежа на организацијата.
[[da:Extranet]]
[[de:Extranet]]
[[en:Extranet]]
[[es:Extranet]]
[[eu:Estranet]]
127.134

уредувања