Разлика помеѓу преработките на „Моч“

Додадени 34 бајти ,  пред 9 години
с
 
==Човечка урина==
[[Количество]]то урина што се создава за одреден временски период се нарекува [[уринирање#диуреза|диуреза]]. Во [[нефрологија|нефролошката]] практика, при мерењето на [[волумен]]от на исфрлена урина најчесто се зема период од 24 часа. Во нормални околности, дневното количество урина изнесува 800-1500 см³.
 
Урината има кисела реакција и нејзината [[Водороден показател|pH вредност]] изнесува помеѓу 5 и 6.
3.883

уредувања