Разлика помеѓу преработките на „Федерална вселенска агенција (Русија)“

нема опис на уредувањето
с
}}
'''Руска федерална вселенска агенција (РФВА)''' или '''РОСКОСМОС''' ({{lang-ru|Федеральное космическое агентство России}}), порано ''Руска авијација и вселенска агенција'' (''Российское авиационно-космическое агентство'', попозната како „'''Росавиакосмос'''“), е руска владина агенција одговорна за вселенската програма и генералните вселенски истражувања на [[Русија]]. Штабот е сместен во [[Москва]], главната контрола на мисиите, летачките операции и оперативниот центар („''Центр Управления Полетом''“, „ЦУП“) се сместени во градот познат како [[Корољов]], додека [[Центар за подготовка на космонаути Јуриј Гагарин|Центарот за подготовка на космонаути „Јуриј Гагарин“]] е во [[Ѕвезден град|Ѕвездениот град]]. Лансирањата се изведуваат од [[космодром]]ите [[Бајконур]] во [[Казахстан]] (според лансирањата е на трето место, додека првите две се тајни и непознати) и [[Плесецк]] во северна Русија.
 
 
Од март [[2004]] г. генерален директор на агенцијата е [[Анатолиј Перминов]].
* [http://www.federalspace.ru/science0615.asp?Lang=RU 2006-2015 RKA Fundamental Space Research Program]
* [http://www.space-ru.com/ Russian Space Program]
 
 
{{НВП}}