Разлика помеѓу преработките на „Федерална вселенска агенција (Русија)“

нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за вселенска агенција
|име = Руска федерална вселенска агенција
|изворно_име = Федеральное космическое агентство России
|слика = Roscosmos_logo_ru.svg
|== Наводи ==
|{{наводи}}опис = логото на РФВА
|основана = 1992<br />''{{smaller|(предходно [[Советска вселенска програма]], 1922-1991)}}''
| штаб = [[Москва]]
|акроним = RKA
|станица = [[Бајконур]], [[ПлесетскПлесецк]]
|администратор = Анатоли[[Анатолиј Перминов]]
|буџет = $1115 [[милијарди руска рубља|рубљи]] (2,48 милијарди [[евро|евра]]) (2011)<ref>http://www.federalspace.ru/main.php?lang=en&id=2&nid=11156</ref>
|веб-сајт = [http://www.roscosmos.ru/index.asp?Lang=ENG www.roscosmos.ru]
}}
'''Руска федерална вселенска агенција (РФВА)''' или '''РОСКОСМОС''' ({{lang-ru|Федеральное космическое агентство России}}), порано ''Руска авијација и вселенска агенција'' (''Российское авиационно-космическое агентство'', попозната како „'''Росавиакосмос'''“), е руска владина агенција одговорна за вселенската програма и генералните вселенски истражувања на [[Русија]]. Штабот е сместен во [[Москва]], главната контрола на мисиите, летачките операции и оперативниот центар („''Центр Управления Полетом''“, „ЦУП“) се сместени во градот познат како [[КоролевКорољов]], додека [[ГагаринЦентар (тренингза центар)|Космонаутскиотподготовка тренингна центаркосмонаути Јуриј Гагарин|Центарот за подготовка на космонаути „Јуриј Гагарин“]] е во [[Ѕвезден град|Ѕвездениот Градград]]. Лансирањата се изведуваат од [[космодром]]ите [[Бајконур]] во [[КазакстанКазахстан]] (според лансирањата е на трето место, додека првите две се тајни и непознати) и [[ПлесетскПлесетцк]] во северна Русија.
 
 
Од март [[2004]] [[Анатоли Перминов]] ег. генерален директор на агенцијата е [[Анатолиј Перминов]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.federalspace.ru/science0615.asp?Lang=RU 2006-2015 RKA Fundamental Space Research Program]
* [http://www.space-ru.com/ Russian Space Program]
 
 
{{НВП}}