Разлика помеѓу преработките на „Откровение на Јован“

Додадени 2.317 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Според името на текстот, авторот себе си се нарекува Јован, и во првата глава од текстот нагласува дека е слуга на [[Исус Христос]] и дека е во затворот во [[Патмос]]. Во раното христијанство исклучително се сметало дека автор на овој текст е [[апостол Јован]]. Денеска околу ива постојат мислења дека можеби не се работи за апостол Јован. Откровението било напишано во периодот околу 90 до 100 година.
 
Откровението е предмет на дискусии и различно толкување на голем број истражувачи и теолози. Самото послание зборува за второто доаѓање на Исус Христос и исполнувањето на божјиот план за победата над злото. Откровението било наменето за христијаните кои биле постојано прогонувани во империјата.
 
[[Категорија:Книги од Новиот Завет]]
[[Категорија:Чуда од Новиот Завет]]
[[Категорија:Христијанска есхатологија]]
[[Категорија:Книга на Откровение]]
 
{{Link FA|es}}
[[ar:رؤيا يوحنا]]
[[arc:ܓܠܝܢܐ ܕܝܘܚܢܢ]]
[[ast:Apocalipsis]]
[[be:Кніга Апакаліпсіс]]
[[bs:Otkrivenje]]
[[bg:Откровение на Йоан]]
[[ca:Apocalipsi]]
[[cs:Zjevení Janovo]]
[[sn:Zvakazarurwa]]
[[cy:Datguddiad Ioan]]
[[da:Johannes' Åbenbaring]]
[[de:Offenbarung des Johannes]]
[[en:Book of Revelation]]
[[et:Johannese ilmutuse raamat]]
[[el:Αποκάλυψη του Ιωάννη]]
[[es:Apocalipsis]]
[[eo:Apokalipso de Johano]]
[[eu:Apokalipsi]]
[[fa:مکاشفه یوحنا]]
[[fr:Apocalypse]]
[[fur:Libri de Apocalìs]]
[[hak:Khí-sṳ-liu̍k]]
[[ko:요한 묵시록]]
[[hr:Otkrivenje]]
[[id:Wahyu kepada Yohanes]]
[[it:Apocalisse di Giovanni]]
[[he:חזון יוחנן]]
[[jv:Kitab Wahyu]]
[[ka:გამოცხადება იოანესი]]
[[kk:Жохан аяны]]
[[sw:Ufunuo wa Yohane]]
[[ht:Apokalips]]
[[la:Apocalypsis Ioannis]]
[[lt:Apreiškimas Jonui]]
[[lmo:Apucaliss de Giuan]]
[[hu:A jelenések könyve]]
[[ml:യോഹന്നാനു ലഭിച്ച വെളിപാട്‌]]
[[cdo:Mĕk-sê Liŏh]]
[[nl:Openbaring van Johannes]]
[[ja:ヨハネの黙示録]]
[[no:Johannes' åpenbaring]]
[[nn:Johannes' openberring]]
[[pl:Apokalipsa świętego Jana]]
[[pt:Apocalipse]]
[[ro:Apocalipsa lui Ioan]]
[[qu:Huwanpa Apokalipsisnin]]
[[ru:Откровение Иоанна Богослова]]
[[sm:O le Faaaliga ia Ioane]]
[[sc:Apocalisse]]
[[scn:Apucalissi di Giuvanni]]
[[simple:Book of Revelation]]
[[sk:Zjavenie svätého Jána]]
[[sl:Razodetje (Apokalipsa)]]
[[sr:Откровење Јованово]]
[[sh:Otkrivenje]]
[[fi:Johanneksen ilmestys]]
[[sv:Uppenbarelseboken]]
[[tl:Aklat ng Pahayag]]
[[ta:திருவெளிப்பாடு (நூல்)]]
[[uk:Апокаліпсис]]
[[ug:ۋەھىيلەر]]
[[vi:Sách Khải Huyền]]
[[yo:Ìwé Ìfihàn]]
[[zh:启示录]]