Труба: Разлика помеѓу преработките

Одземени 18 бајти ,  пред 12 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.216.23 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.23 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
 
 
== Историски развој на трубата - лимен инструмент ==
 
-Францускиот збор “тпомпете” со кој е наименуван, нај популарниот од најсовремените дувачки инструменти Трубата.
За првпат сигналните рогови биле правени од животински рог и тоа од слонова коска, а подоцна и почнале да го изработуваат од метал и од бронза. Металот дава да се изработи рогот во повеќе форми и со тоа да се добие во подобар сјај на тонот.
Роговите изработувани од метал се долги и потесни. Тие давале можност да се употребуваат и нови и поквалитетни тонови. Како сигнална труба рогот се употребувал во воени походи, културни обреди, лов и др.
 
 
 
== Потекло на трубата ==