Труба: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 12 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
 
 
== Историски развој на трубата - лимен иструментинструмент ==
 
-Францускиот збор “тпомпете” со кој е наименуван, нај популарниот од најсовремените дувачки инструменти Трубата.
Анонимен корисник