Труба: Разлика помеѓу преработките

Одземени 48 бајти ,  пред 11 година
[непроверена преработка][непроверена преработка]
За првпат сигналните рогови биле правени од животински рог и тоа од слонова коска, а подоцна и почнале да го изработуваат од метал и од бронза. Металот дава да се изработи рогот во повеќе форми и со тоа да се добие во подобар сјај на тонот.
Роговите изработувани од метал се долги и потесни. Тие давале можност да се употребуваат и нови и поквалитетни тонови. Како сигнална труба рогот се употребувал во воени походи, културни обреди, лов и др. The Microsoft Windows 7 стека лелеле
 
== Потекло на трубата ==
Анонимен корисник