Разлика помеѓу преработките на „Архитектонски поредок“

с
нема опис на уредувањето
с
с
:''Главна статија: [[Јонски ред]].''
 
[[Податотека:Jonisk1.png|мини|десно|Јонски капител]]
 
[[Јонски ред|Јонскиот ред]] потекнува од источна Грција, каде делел заеднички особини со сродниот, но малку познатиот [[Еолски ред]]. Се препознава по витките, нажлебени [[столб]]ови со голема основа и два спротивни ''завоја'' во екинусот на капителот. Самиот екинус е украсен со мотив од [[јајца и стрелки]]. Јонскиот труп има 24 жлеба (4 повеќе од Дорската). Јонската онова има два конвексни ''тора'' кои се раздвоени со ''скотија''.