Разлика помеѓу преработките на „Мексикански Залив“

Додадени 2.140 бајти ,  пред 10 години
с
Отстрането уредувањето на 79.125.190.251 (разговор), вратено на последната верзија на Xqbot
с (Отстрането уредувањето на 79.125.190.251 (разговор), вратено на последната верзија на Xqbot)
[[Податотека:Fixed_gulf_map.png|thumb|260px|Карта на Мексиканскиот Залив]]
Мексиканскиот Залив
 
'''Мексиканскиот Залив''' е водна површина речиси целосно опкружена со копно и со област на континентален подводен гребен, која е богата со [[јаглеводород]] и широка од 40 до 320 км. Со континенталниот подводен гребен се граничи крајбрежната зона на мангрови мочуришта, мочуриштата на приливот, плажи, лагуни и широки утоки. Струјата со топла вода влегува во Заливот од соседното [[Карписко Море]] преку каналот Јукатан на југоисток. Од него водата излегува низ протокот Флорида во [[Атлантскиот Океан]] на исток и ја создава Голфската Струја. Мексиканскиот Залив е центар на голема риболовна индустрија која се заснова на ракчињата, но и на црвената риба ''Lutjanus campechanus''. Во последно време претераното растењт на планктонот ја загорзува индустријата во северните делови на Заливот, бидејќи доаѓа до намалување на нивото на кислород во водата. Се смета дека причина е големото истекување на нитратни ѓубрива од копното.
 
[[Категорија:Заливи во Атлантскиот Океан]]
 
[[af:Golf van Meksiko]]
[[ar:خليج المكسيك]]
[[az:Meksika körfəzi]]
[[zh-min-nan:Be̍k-se-ko-oan]]
[[be:Мексіканскі заліў]]
[[be-x-old:Мэксыканская затока]]
[[bs:Meksički zaliv]]
[[br:Pleg-mor Mec'hiko]]
[[bg:Мексикански залив]]
[[ca:Golf de Mèxic]]
[[cv:Мексика кӳлмекĕ]]
[[cs:Mexický záliv]]
[[cy:Gwlff Mexico]]
[[da:Mexicanske Golf]]
[[de:Golf von Mexiko]]
[[et:Mehhiko laht]]
[[el:Κόλπος του Μεξικού]]
[[en:Gulf of Mexico]]
[[es:Golfo de México]]
[[eo:Meksika Golfo]]
[[eu:Mexikoko golkoa]]
[[fa:خلیج مکزیک]]
[[fo:Meksikoflógvin]]
[[fr:Golfe du Mexique]]
[[fy:Golf fan Meksiko]]
[[ga:Murascaill Mheicsiceo]]
[[gl:Golfo de México]]
[[ko:멕시코 만]]
[[hsb:Mexiski zaliw]]
[[hr:Meksički zaljev]]
[[id:Teluk Meksiko]]
[[it:Golfo del Messico]]
[[he:מפרץ מקסיקו]]
[[ka:მექსიკის ყურე]]
[[sw:Ghuba ya Meksiko]]
[[ku:Kendava Meksîk]]
[[la:Sinus Mexicanus]]
[[lv:Meksikas līcis]]
[[lb:Golf vu Mexiko]]
[[lt:Meksikos įlanka]]
[[jbo:mexygu'e xamsi]]
[[hu:Mexikói-öböl]]
[[mr:मेक्सिकोचे आखात]]
[[mzn:مکزیکو دریامونا]]
[[ms:Teluk Mexico]]
[[mn:Мексикийн булан]]
[[nah:Āyōllohco Mēxihco]]
[[nl:Golf van Mexico]]
[[ja:メキシコ湾]]
[[no:Mexicogolfen]]
[[nn:Mexicogolfen]]
[[oc:Golf de Mexic]]
[[pl:Zatoka Meksykańska]]
[[pt:Golfo do México]]
[[ro:Golful Mexic]]
[[ru:Мексиканский залив]]
[[scn:Gulfu dû Mèssicu]]
[[simple:Gulf of Mexico]]
[[sk:Mexický záliv]]
[[sl:Mehiški zaliv]]
[[ckb:کەنداوی مێکسیک]]
[[sr:Мексички залив]]
[[sh:Meksički zaliv]]
[[fi:Meksikonlahti]]
[[sv:Mexikanska golfen]]
[[ta:மெக்சிகோ வளைகுடா]]
[[th:อ่าวเม็กซิโก]]
[[tr:Meksika Körfezi]]
[[uk:Мексиканська затока]]
[[ur:خلیج میکسیکو]]
[[vi:Vịnh Mexico]]
[[war:Golpo han Mehiko]]
[[zh:墨西哥湾]]
42

уредувања