Евангелие според Јован: Разлика помеѓу преработките

с
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
== Седумте ''Јас сум'' на Исус==
[[File:P52 recto.jpg|thumb|Најстар ракописен папирус откриен од Евангелието според Јован, кој датира од околу 125 година.]]
{{cquote|Јас Сум Лебот на животот; кој доаѓа при Мене нема да огладни и кој верува во Мене нема никогаш да ожедни.}}
{{cquote|Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.}}