Разлика помеѓу преработките на „Евангелие според Лука“

нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: rw:Igitabo cya Luka)
{{Книги од Новиот Завет}}
'''Евангелието на Лука''' ([[грчки]]: ''Κατὰ Λουκᾶν εὐαγγέλιον, kata Loukan euangelion'') или Евангелието според Лука (τὸ εὐαγγέλιον κατὰ Λουκᾶν), обично се произнесува само како Лука, е третото и најдолго од [[Четири евангелија|четирите канонизирани евангелија]] во [[христијанство|христијанската]] [[Библија]] од [[Нов Завет|Новиот Завет]]. Ова синоптичко евангелие го опишува животот и мисионерството на [[Исус од Назарет]]. Во ова евангелие се опишани настаните од раѓањето на Исус до неговото [[Исусово Воскресениез|Воскресение]].