Разлика помеѓу преработките на „Европска вселенска агенција“

с
нема опис на уредувањето
с ([r2.5.2] Бот Додава: pnb:یورپی خلائی ایجنسی)
с
Главната лансерна станица е [[Гвајански вселенски центар|Гвајанскиот вселенски центар]] во [[Куру]], [[Француска Гвајана]].
 
Научните мисии се базирани во [[ESTEC]] во [[НордвијкНордвејк]], [[Холандија]], Земјините обсерваторки мисии се во [[ESRIN]] во [[Фраскати]], [[Италија]], Мисионата контрола е во [[Европски вселенски оперативен центар|ESOC]] во [[Дармштат]], [[Германија]], и Европскиот астронаутски центар ([[Европски астронаутски центар|EAC]]), каде што се тренираат астронаутите за идните мисии е сместен во [[Келн]], [[Германија]].
 
== Надворешни врски ==
{{НВП}}
 
[[Категорија:Европска вселенска агенција| ]]
[[Категорија:Вселенски агенции]]