Разлика помеѓу преработките на „Мексико“

Одземени 39 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Обединети Мексикански Држави''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''Estados Unidos Mexicanos'') или скратено '''Мексико''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''México'') е држава која се простира на границата меѓу [[Северна Америка|Северна]] и [[Средна Америка]]. [[Главен град]] е [[Мексико Сити]]. По уставното уредување, Мексико е федерална држава која се состои од 31 сојузни држави. Со површина од 2 милиони квадратни километри, Мексико е петта држава по големина во Америка и 14 во светот. По вкупниот број на жители, Мексико се наоѓа на единаесетто место на најнаселени земји во светот, а по број на изворните јазици, шпанскиот се наоѓа на прво место.
 
=
== Етимологија на име ==
 
== Историја ==
Анонимен корисник