Мексико: Разлика помеѓу преработките

Одземени 1.482 бајти ,  пред 11 година
 
'''Обединети Мексикански Држави''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''Estados Unidos Mexicanos'') или скратено '''Мексико''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''México'') е држава која се простира на границата меѓу [[Северна Америка|Северна]] и [[Средна Америка]]. [[Главен град]] е [[Мексико Сити]]. По уставното уредување, Мексико е федерална држава која се состои од 31 сојузни држави. Со површина од 2 милиони квадратни километри, Мексико е петта држава по големина во Америка и 14 во светот. По вкупниот број на жители, Мексико се наоѓа на единаесетто место на најнаселени земји во светот, а по број на изворните јазици, шпанскиот се наоѓа на прво место.
 
== Население ==
\Африканци. <ref>[http://www.presidencia.gob.mx/en/mexico/ Становништво Мексика]</ref> (Број на жители во следната табела).
| class="prettytable"
| valign="top" |
{|
! style="background:#efefef;" | &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Година &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;
! style="background:#efefef;" | Население
|-
| [[1805]]. || align="right" | 5.700.000
|-
| [[1842]]. || align="right" | 7.000.000
|-
| [[1880]]. || align="right" | 9.600.000
|-
| [[1895]]. || align="right" | 12.632.000
|-
| [[1900]]. || align="right" | 13.607.000
|-
| [[1910]]. || align="right" | 15.160.000
|-
| [[1921]]. || align="right" | 14.335.000
|-
| [[1930]]. || align="right" | 16.553.000
|-
| [[1940]]. || align="right" | 19.654.000
|-
| [[1948]]. || align="right" | 24.461.000
|}
| valign="top" |
{|
! style="background:#efefef;" | &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Година &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;
! style="background:#efefef;" | Население
|-
| [[1950]]. || align="right" | 26.282.000
|-
| [[1955]]. || align="right" | 30.557.000
|-
| [[1960]]. || align="right" | 34.994.000
|-
| [[1965]]. || align="right" | 41.284.000
|-
| [[1970]]. || align="right" | 50.695.000
|-
| [[1975]]. || align="right" | 60.145.000
|-
| [[1990]]. || align="right" | 81.250.000
|-
| [[1996]]. || align="right" | 93.182.000
|-
| [[2000]]. || align="right" | 100.350.000
|-
| [[2006]]. || align="right" | ~108.700.000
|}
|}
 
== Етимологија на име ==
Анонимен корисник