Мексико: Разлика помеѓу преработките

Одземени 1.017 бајти ,  пред 11 година
Нема опис на уредувањето
 
== Население ==
\Африканци. <ref>[http://www.presidencia.gob.mx/en/mexico/ Становништво Мексика]</ref> (Број на жители во следната табела).
 
{| class="prettytable"
Мексико има 97.483.412 жители. Според последниот официјален попис (2000. године), кој го спроведе Националниот институт за статистика, географија и информатика во Мексико живеат следниве [[Етникум|етникуми]]: 60% [[Местици]], 30% Индијанци (највише народот [[Маи]] и [[Народ Нава|Нава]]), 9% Европејци и 1% останати, најмногу Африканци. <ref>[http://www.presidencia.gob.mx/en/mexico/ Становништво Мексика]</ref> (Број на жители во следната табела).
 
Околу 5,8 % од населението зборува изворни индијански јазици. Помалку од од 1 % на населението не зборува шпански. Најзастапени индијански језици се [[Наватл]] (околу 1,6 милиона зборувачи) и [[Мајатан]] (околу 900.000). Од 2003, државата признава 62 локални јазици.
 
{| class="prettytable"
| valign="top" |
{|
Анонимен корисник