Рап: Разлика помеѓу преработките

Додадени 98 бајти ,  пред 11 година
додадов уште две групи од типот андерграунд кој се многу важни за македонскиот рап
с (Бот Менува: ca:Música rap)
(додадов уште две групи од типот андерграунд кој се многу важни за македонскиот рап)
{{внимание}}
'''Рап''' е вид на музика во која се рецитира и мора да содржи рими. Постои андерграунд и комерцијален рап. Во комерцијалниот рап спаѓаат оние артисти кои го прават за пари, слава, публицитет..додека андерграундот се прави чисто од љубов кон музката. Артистот ја презентира вистината, своето животно патешествие, инспириран од неисцрпните патеки на животот.
Во Македонија подобри андерграунд рап групи/артисти се : [[Легијата]], [[D.N.S. Ekipa]], Подземјето, [[Екипата]], [[Т-Клан]], [[С.В.П.]], [[Црна Тачка]], [[ParadoX]], [[K-Kлан]], [[П.У.К.А. Козметика]], [[Единствена Опција]], [[Исток-Запад]] (Желе и Мане), [[Клан Исток]], [[Токсикологија]], [[Стиховен Калибар]], Чиста Околина 2win_necko, сакам афро фризура ( С.А.Ф.) патолошко соединение ( П.С.) и т.н.
Попознати комерцијални рап групи/артисти се [[Врчак]], [[Тони Зен]], [[Слаткар]], [[DNK]]..
 
Анонимен корисник