Разлика помеѓу преработките на „Брчко (округ)“

Одземени 45 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.4.6) (Бот Додава: eu:Brčkoko Barrutia)
 
'''Округот Брчко''' ([[српски јазик]]: ''Брчко дистрикт'', [[хрватски јазик|хрватски]] и [[босански јазик|босански]]: ''Brčko distrikt'') е самоуправувачка, неутрална и посебна единица на [[Босна и Херцеговина]]. Тој е формално дел и на [[Република Српска]] и на [[Федерација Босна и Херцеговина|Федерацијата на Босна и Херцеговина]] кои се двете главни единици на земјата.
 
== Наводи ==
{{reflist}}
 
== Видете исто така ==
{{БИХ-никулец}}
 
[[Категорија:БоснаОкруг и ХерцеговинаБрчко|*]]
 
[[bs:Brčko Distrikt]]