Разлика помеѓу преработките на „Бугари“

Додадени 205 бајти ,  пред 9 години
с (r2.7.1) (Бот Додава: be-x-old:Баўгары)
 
=== Бугарите во Македонија ===
Не ретко во минатото и македонските словени биле именувани и се именували како Бугари.<ref>Академик [[Иван Катарџиев]], "Верувам во националниот имунитет на македонецот", интервjу, "Форум", бр. 37: "ФОРУМ - Дали навистина Делчев се изјаснувал како Бугарин и зошто? КАТАРЏИЕВ - Ваквите прашања стојат. Сите наши луѓе се именувале како „Бугари“."</ref><ref>In 1913, the majority of Macedonians in all three regions of Macedonia were Bulgarophile, i.e. they had Bulgarian identity; [http://www.greekhelsinki.gr/pdf/cedime-se-bulgaria-macedonians.PDF Center for Documentation and Information on Minorities in Europe, Southeast Europe (CEDIME-SE) - "Macedonians of Bulgaria", p. 14.]</ref><ref>[http://books.google.bg/books?id=qYAwZFwyYdwC&pg=PR25&lpg=PR25&dq=Chris+Woodhouse+Struggle+for+Greece+1941-1949&source=bl&ots=J5ici_BiG8&sig=XNvw0-nu6u5wBkwo63CbxMxkPKI&hl=bg&ei=GIXlSci1OouQsAb58PWdCw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=5#PPA67,M1 The struggle for Greece, 1941-1949, Christopher Montague Woodhouse, C. Hurst & Co. Publishers, 2002, ISBN 1-85065-492-1, p. 67.]</ref><ref>[http://books.google.bg/books?id=j_NbmSoRsRcC&dq=who+are+the+macedonians&pg=PP1&ots=0Koghj-huR&source=bn&sig=EO5JjWd8XqDxMuwjEsjYx2dFY7w&hl=bg&sa=X&oi=book_result&resnum=4&ct=result#PPA101,M1 Who are the Macedonians? Hugh Poulton,Hurst & Co. Publishers, 1995, ISBN 1-85065-238-4, 9781850652380, p. 101.]</ref> Во денешно време Бугарите не се признати како малцинство во Македониja, а на последниот потпис како Бугари се изjасниле само околу 1,400 души. Постои Здружение на Бугарите во Македонија „Радко“ и неколку Бугарски културни клубови во земjата. Се проценува дека во последниве неколку години околу 20,000 до 30,000 македонски граѓани земале бугарски пасоши со кои може да патува во земјите од ЕУ без визи. Уште околу 60,000 лица поднеле молби за бугарско државјанство за кое мора да потпишат документдокажуват дека имаат бугарско потекло или да се откажуват од Македонското си државјанство<ref>http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:olT6gKh4hAQJ:www.mjeli.government.bg/Naredbi/Zakon_za_BGgrajdanstvo.doc</ref>. Прашање е колку од тие што добиле пасош или поднеле молби се чувствуваат Бугари, а колку на таков чекор се решиле од економски причини.
 
== Видете исто така ==
Анонимен корисник