Разлика помеѓу преработките на „Константин I и христијанството“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
== Милански едикт==
 
По огромната победа во Рим, Константин донесол закон, познат под името [[Милански Едиктедикт]] во [[313]] година, со кој го забранил [[Прогонување на христијаните|прогонувањето на христијаните]], им дозволил да градат храмови и во нив да се молат. Константин среде [[Рим]] подигнал споменик на овој знак со што означил дека тој е чувар на [[Римската империја]]. Подоцна изградил и статуа со својот лик со крст во десната рака и со напис на латински јазик: ''”Со овој спасоносен знак што е сведоштво на вистинската храброст го ослободив нашиот град од јаремот на тиранското владеење, на сенатот и на римскиот народ им ја вратив слободата и поранешниот украс и сјај”''.
 
== Покрстување==