Разлика помеѓу преработките на „Константин I и христијанството“

нема опис на уредувањето
(нс)
 
Римскиот император [[Константин Велики]] го прифатил христијанството[[христијанство]]то по неговата победа во [[Битка на Милвианскиот мост|Битката на Милвианскиот мост]] во [[312]] година. Во текот на неговото владеење, христијанството станало доминантна религија во [[Римската Империја]], а со ова тој станал и првиот христијански император, кој од страна на денешната [[Православна црква]] се смета за светец.