Разлика помеѓу преработките на „Иекавски изговор“

нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Ијекавски изговор''' (исто така ''јекавски изговор'') е еден од трите изговори на [[српски јазик...)
 
{{никулец}}
 
'''Ијекавски изговор''' (исто така ''јекавски изговор'') е еден од трите изговори на [[српски јазик|српскиот јазик]] и првиот кој е прифатен во книжевниот јазик.
 
Ијекавскиот изговор ја има најдолгата традиција во српскиот јазик. Со овој изговор е напишано голем дел од српската народна књижевност.
 
==Види исто така==
*[[Екавски изговор]]
*[[Икавски изговор]]
*[[Српски јазик]]
 
[[Категорија:Српски јазик]]
[[Категорија:Лингвистика]]
[[hr:Ijekavski govor]]
[[sr:Ијекавски изговор]]
Анонимен корисник