Разлика помеѓу преработките на „Пантеон (Рим)“

Додадени 45 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с
 
Една од причините што Пантеонот не бил уништен како многу други пагански градби од страна на [[христијани]]те, е што од [[VII век]] до денешен ден функционира како [[црква]]. Во него се погребани италијанските кралеви [[Умберто I]] и [[Виторио Емануеле II]], како и познатиот сликар од XVI век [[Рафаел]].
 
{{Никулец од областа на историјата}}
{{Римски знаменитости}}
 
[[Категорија:Архитектура од 2 век]]
[[Категорија:Староримски згради и градби во Рим]]
[[Категорија:Базилики во Рим]]
[[Категорија:РимскаХрамови митологијаво Рим]]
[[Категорија:Цркви од 7 век]]
[[Категорија:Пантеони]]
[[Категорија:Куполи]]