Леска (округ): Разлика помеѓу преработките

Одземени 93 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: sr:Област Леш)
Нема опис на уредувањето
[[Слика:AlbaniaLezhe.png|десно|Мапа Албаније са означеним Лежеом]]
 
'''Округот Леж''' ([[Албанскиалбански]]: ''Rrethi i Lezhës'') е еден од 36-те окрузи во [[Албанија]]. ИмаОкругот популацијаима населеие од 77,184 жители<ref>{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09}}</ref> жители (2010), и површина од 479 км². Округор се наоѓа во северозападниот дел на земјата, со главен град [[Леж]]. Едно од позначајните места во овој округ се наоѓа [[Шенѓин]]. Во округот се наоѓаат следните населени места:
 
*[[Балдрен и Ри]] (9,872)
*[[БлиништБлиниште]] (5,177 жители)
*[[Дајч]] (7,053 жители)
*[[Калмет]] (6,607 жители)
*[[Колш]] (6,259 жители)
*[[Леж]] (24,994 жители)
*[[ШенѓинШ’нѓин]] (10,340 жители)
*[[ШанколШ’нкол]] (13,523 жители)
*[[Унгреј]] (3,154 жители)
*[[Зејмен]] (8,752 жители)
==Наводи==
{{наводи}}
 
{{Албанија-никулец}}
 
{{Окрузи во Албанија}}
 
{{Албанија-никулец}}
 
[[Категорија:Окрузи во Албанија]]