Разлика помеѓу преработките на „Пантеон (Рим)“

Додаден 41 бајт ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: hu:Római Pantheon)
с
Една од причините што Пантеонот не бил уништен како многу други пагански градби од страна на [[христијани]]те, е што од [[VII век]] до денешен ден функционира како [[црква]]. Во него се погребани италијанските кралеви [[Умберто I]] и [[Виторио Емануеле II]], како и познатиот сликар од XVI век [[Рафаел]].
{{Никулец од областа на историјата}}
{{Римски знаменитости}}
 
[[Категорија:Архитектура од 2 век]]
[[Категорија:Староримски згради и градби во Рим]]