Разлика помеѓу преработките на „Базилика Свети Јован Латерански“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.3) (Бот Додава: sk:Bazilika svätého Jána v Lateráne)
с
 
'''Црквата Свети Јован Латерански''' ([[италијански јазик|италијански]] :''Basilica di San Giovanni in Laterano'') е [[црква]] која се наоѓа во [[Рим]], [[Италија]]. Црквата е една од најстарите [[базилика|базилики]] во [[Рим]], изградена во [[324]] година, и е т.н. [[матична црква]] на [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]]. Нејзин последен архитект е [[Агостино Валини]], изградена со елементи на [[барок|барокот]].
{{Римски знаменитости}}
 
{{DEFAULTSORT:Јован Латерански}}
{{Никулец за црква}}