Разлика помеѓу преработките на „Островот на богатството“

нема опис на уредувањето
| publisher = London: Cassell and Company (денес дел од [[Orion Publishing Group]])}}
 
'''''Островот на богатството''''' ({{lang-en|Treasure Island}}) или '''Островот на скриеното богатство''' e [[роман]] напишан од [[Шкоти|шкотскиот]] писател [[Роберт Луис Стивенсон]], која за прв пт била објавена на [[23 мај]] [[1883]] година. Романот е авантура во кој се опишува приказната за една група [[пират]]и и обични граѓани кои се во потрага по закопано богатство на еден ненаселен остров во [[Карипското Море]].
 
Книгата е позната по самата приказна, но и добриот опис на атмосферата, ликовите и акцијата која се одвива низ целиот текст. Исто така, романот вклучува добар опис на [[морал]]ните вредности на самите ликови, особено на главниот негативен лик и ова се смета за чуден елемент кој е вметнат во една детска литература. Препознатливо за романот се пиратите, картата со скриеното богатство, бродовите и убистават, како и тајните договори и преговори за опстанок на островот и враќање во [[Бристол]] со здраво тело и дух, но и богатство во џебовите.
* [http://www.kellscraft.com/treasureislandcontent.html ''Островот на богатството''], со вовед и белешки од Френклин Т. Бејкер.
* [http://librivox.org/treasure-island-by-robert-louis-stevenson/ ''Островот на богатството''], аудио-книга.
* [http://www.3maks.com/Countries/ItemView.aspx?qx=TLzkh%2FFXTQVVAQRRFZduZjWV8rHeVeuODahPEFmg7eo3HVJHl0HC%2BfYg2DkwCsVL0W3ObbLfD74FyzPklxSuGA%3D%3D „Островот на скриеното богатство“] - македонска едиција.
 
{{Лит-никулец}}