Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Одземени 38 бајти ,  пред 9 години
Одбиена последната промена (од 77.29.220.94) и вратена ревизијата 1833013 од VolkovBot
(Одбиена последната промена (од 77.29.220.94) и вратена ревизијата 1833013 од VolkovBot)
'''Лазар Личеноски''' ({{роден во|Галичник|Гостиварско}}, {{роден на|26|март|1901}} - {{починат во|Скопје}}, {{починат на|10|април|1964}}) бил македонски [[сликар]] и еден од најавтентичните сликари на македонскиот пејсаж, во кои внесувал и фолклорни елементи. Сликал и мртва природа, портрети, мозаици и ружни/дебели женскимозаици<ref>{{цитирана книга|last=Blaže Koneski, Dimitar Baševski|title=Likovi i temi|publisher=Kultura|date=1990}}</ref><ref>{{цитирана книга|last=Nadica Boškovska|title=Bibliografija na makedonskata likovna umetnost|publisher=Narodna i Univerzitetska Biblioteka "Kliment Ohridski"|date=2000|edition=2}}</ref>.
 
== Образование ==