Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Додадени 38 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.5.1) (Бот Додава: en:Lazar Ličenoski)
'''Лазар Личеноски''' ({{роден во|Галичник|Гостиварско}}, {{роден на|26|март|1901}} - {{починат во|Скопје}}, {{починат на|10|април|1964}}) бил македонски [[сликар]] и еден од најавтентичните сликари на македонскиот пејсаж, во кои внесувал и фолклорни елементи. Сликал и мртва природа, портрети, мозаици и мозаициружни/дебели женски<ref>{{цитирана книга|last=Blaže Koneski, Dimitar Baševski|title=Likovi i temi|publisher=Kultura|date=1990}}</ref><ref>{{цитирана книга|last=Nadica Boškovska|title=Bibliografija na makedonskata likovna umetnost|publisher=Narodna i Univerzitetska Biblioteka "Kliment Ohridski"|date=2000|edition=2}}</ref>.
 
== Образование ==
Анонимен корисник