Загадување: Разлика помеѓу преработките

Одземени 16 бајти ,  пред 11 година
с
Отстрането уредувањето на 92.53.16.172 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на 92.53.16.172 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
'''Загадување''' претставува внесување на нови и некарактеристични материи во [[Животна средина|животната средина]], како и зголемување на нивото на нормалната [[концентрација]] на веќе постоечките материи во истата. Загадувањето може да биде предизвикано од природни и човечки извори.
 
åЙйӣЁєбв== Видови на загадување ==
 
Директни објекти изложени на загадување се [[вода]]та, [[воздух]]от и [[почва]]та. Индиректни објекти на загадување се [[Човек|луѓето]], [[растенија]]та и [[животни]]те. Постојат неколку основни видови на загадување на животната средина: