Царев Врв: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3.817 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox mountain
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| name = Царев Врв <br>(Султан Тепе)
{{Location map
| photo = Carev vrv.jpg
|Republic of Macedonia |
|label photo_caption = '''Поглед на Царев Врв''' од правецот на [[Пониква]]
| elevation_m = 2076
|lat = 42.126111
| elevation_ref =
|long = 22.451667
| prominence_m =
|width = 200
| prominence_ref =
|position = right
| map = Republic of Macedonia |
| map_caption =
| label_position =
| listing =
| location = Локација на Царев Врв на [[Осоговски Планини|Осоговските Планини]]
| range = [[Осоговски Планини]]
| lat_d = 42 | lat_m = 07 | lat_s = 33 | lat_NS = N
| long_d = 22 | long_m = 27 | long_s = 09 | long_EW = E
| coordinates = {{Coord|42|07|N|22|27|E|type:mountain}}
| coordinates_ref = [http://maps.google.com/maps?ll=42.125766,22.452561&q=42.125766,22.452561&spn=0.03,0.03&t=k&hl=mk Царев Врв на Google Maps]
| topo =
| type =
| age =
| first_ascent = непознато
| easiest_route = [[Пониква]] - [[Царев Врв]]
}}
'''Царев Врв''' е [[планински врв]] на [[Осоговските Планини]] во [[Република Македонија]]. Висок е 2.085 метри, со [[географски координати]]: [[латитуда]] 42<sup><small>o</small></sup> 07<nowiki>'</nowiki> 34<nowiki>''</nowiki>, [[лонгитуда]] 22<sup><small>o</small></sup> 27<nowiki>'</nowiki> 06<nowiki>''</nowiki>.
 
'''Царев Врв''' е [[планински врв]] на [[Осоговските Планини]] во [[Република Македонија]], висок 2076 метри. Познат е и според неговиот [[турски јазик|турски]] назив ''Султан Тепе''.
[[Податотека:Carev vrv.jpg|thumb|200px|Царев Врв]]
 
==Правци за искачување==
На Царев врв можете да се искачите од две страни: од [[Крива Паланка|кривопаланечкиот]] манастир [[Св. Јоаким Осоговски]] и од [[Кочанско]] преку [[Пониква]].<ref>[http://www.mkdmount.org/planini/planini2.html ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА, ОСОГОВСКИ ПЛАНИНИ, www.mkdmount.org] </ref>
 
Oд [[Крива Паланка]] до манастирот [[Св. Јоаким Осоговски]] се патува пеш или со сопствено возило по асфалтен пат во должона 3км. Маркацијата ПМ започнува од манастирот и спрема Царев Врв води преку селото [[Варовиште]], Ловечка куќа и [[]]Калин Камен. Од Ловечката куќа до врвот се оди по ливади. Планинарската патека е долга околу 25 км во еден правец за кои ви се потребни 5 часа. Покрај патеката има повеќе извори и чешми, а таа е просечно напорна.
 
Откај [[Кочанско]] маркацијата ПМ започнува од крајот на [[Кочани]], крајот на улицата “14-та бригада“ продолжува под градската депонија, над село [[Црвена Нива]] минува преку пошумен дел со [[бреза]] и [[бор]] се до [[асфалт]]от, минува покрај чешмата З’мбoва. Потоа продолжува покрај ''Дл’га ридина'' се до асфалтот. Сечејќи го асфалтниот пат продолжува преку Лешки рид. Некаде 500 метри пред Шумската куќа на [[ЈП Македонски шуми]] излегува на асфалтен пат, продолжува по него. После 200 метри од Шумската куќа се напушта асфалтниот пат (десно), се продолжува по стариот пат за Пониква. Од [[Кочани]] до Пониква потребни се 5 часа. Оние кои имаат сопствено возило можат да дојдат до Пониква која е оддалечена 20 км, по асфалтен пат.
 
Од Пониква патеката за Царев врв продолжува по широкиот колски пат со една кратенка кај бачилото поранешната земјоделска задруга “Галеб“ - [[Тркање]], некаде половина час пред врвот се напушта широкиот пат (десно) и се оди по ливади. Патеката е добро маркирана. Во вториот дел од патеката треба да се внимава на раскрсниците, бидејќи ги има доста. За овој дел од патеката ви се потребни 5 часа.
 
==Наводи==
<references/>
 
 
{{Никулец за планински врв во Република Македонија}}
 
[[Категорија:Планински врвови во Република Македонија|Царев Врв]]
3.886

уредувања