Разлика помеѓу преработките на „Халачки јазик“

Додадени 22 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Халајски јазик преместена како Халачки јазик)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за јазик
|име=ХалјскиХалачки јазик
|изворноиме=
|изговор=
}}
 
'''ХалајскиХалачки јазик''' или '''халаџ''' е зборуван во [[Иран]] и [[Авганистан]]. Припаѓа на групата на [[турски јазици]]. Има околу 42.000 зборувачи според попис во 2000 година.
 
== Гласови ==