Богородичната црква во Париз: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Целосно избришана страница)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Sвонарот од Богородичната црква''' ([[фр.]] ''Notre-Dame de Paris'') е роман од 1831. година напишан од големиот француски писател [[Виктор Иго]]. Дејството се одвива во [[Париз]] во 1482. година, во и околу [[Богородичната црква]]. Романот раскажува за сиромашната убавица, [[роми|циганката]] Есмералда, и сакатиот и грбав ѕвонар Квазимодо. Книгата била напишана со намера да се подигне јавното мислење во заштита на црквата од уривање или модернизирање, на кои се противел Иго.
 
== За романот ==
 
Иго започнал да го пишува романот во 1829. година, а го завршил во фебруари 1831. Го насловил само како ''Богородичната црква во Париз (фр. Notre-Dame de Paris)'', но преведувачите на разни јазици насловот го адаптирале како ''Грбавецот од Богородичната црква (англ. The Hunchback of Notre Dame)'', или, како во нашиот случај, ''Sвонарот од Богородичната црква''. Иго го преферирал насловот што го одбрал за книгата, бидејќи сметал дека самата црква е главен лик во романот.
 
Голем дел од романот ја опишува црквата, и го осудува нејзиното напуштање по оштетувањата кои ги претрпела за време на [[Француската револуција]] кога толпите, сметајќи ја за симбол на стариот систем, ја вандализирале и ги уништиле инвентарот, внатрешноста и голем дел од прозорците.
 
{{лит-никулец}}
 
[[Категорија:Француска литература]]
 
[[ar:أحدب نوتردام (رواية)]]
[[az:Notrdam kilsəsinin qozbeli]]
[[bg:Парижката Света Богородица]]
[[ca:Nostra Senyora de París]]
[[cs:Chrám Matky Boží v Paříži]]
[[da:Klokkeren fra Notre Dame]]
[[de:Der Glöckner von Notre-Dame]]
[[et:Jumalaema kirik Pariisis]]
[[el:Η Παναγία των Παρισίων (βιβλίο)]]
[[en:The Hunchback of Notre-Dame]]
[[es:Nuestra Señora de París]]
[[fa:گوژپشت نتردام]]
[[fr:Notre-Dame de Paris (Hugo)]]
[[ko:노트르담 드 파리]]
[[hr:Zvonar crkve Notre-Dame]]
[[it:Notre-Dame de Paris (Victor Hugo)]]
[[he:הגיבן מנוטרדאם]]
[[ka:პარიზის ღვთისმშობლის ტაძარი (რომანი)]]
[[lt:Paryžiaus katedra (knyga)]]
[[cdo:Bă-là̤ Séng-mū-iêng (Siēu-suók)]]
[[nl:De Klokkenluider van de Notre Dame (boek)]]
[[ja:ノートルダム・ド・パリ]]
[[no:Ringeren i Notre Dame]]
[[pl:Katedra Marii Panny w Paryżu]]
[[pt:Notre-Dame de Paris (livro)]]
[[ru:Собор Парижской Богоматери (роман)]]
[[simple:The Hunchback of Notre Dame]]
[[sk:Chrám Matky Božej v Paríži (román)]]
[[sr:Богородичина црква у Паризу (роман)]]
[[sh:Zvonar crkve Notre-Dame]]
[[fi:Pariisin Notre-Dame]]
[[sv:Ringaren i Notre Dame]]
[[th:คนค่อมแห่งนอเทรอ-ดาม]]
[[tr:Notre Dame'ın Kamburu]]
[[uk:Собор Паризької Богоматері (роман)]]
[[vi:Nhà thờ Đức Bà Paris (tiểu thuyết)]]
[[zh:巴黎聖母院 (小說)]]