Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Пантелејмон“ - Горно Нерези“

нема опис на уредувањето
|површина=
}}
[[ПодатотекаFile:Church of StFreskozivopis-Sv. Panteleimon (Pantelejmon-Nerezi).jpgJPG|мини|десноleft|250п|ПогледФрескоживописот на цркватѕасводот во рамки наод манастиротцрквата]]
Црквата "'''Св Пантелејмон'''" е манастирска црква во истоимениот манастир во с. [[Горно Нерези]], на планината [[Водно]], осум километри југозападно од [[Скопје]]. Манастирскиот комплекс е ограден со високи ѕидови, а во него се наоѓаат црквата и манастирските [[конак|конаци]]. На ѕидовите на овој споменик на културата е сочувано [[фрескосликарство]], коешто по своите квалитети со се вбројува меѓу врвните дострели на византиското сликарство од времето на династијата на Комнените.