Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Пантелејмон“ - Горно Нерези“

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за црква на Македонската Православна Црква
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|име=Свети Пантелејмон
[[Податотека:Church of St. Panteleimon (Nerezi).jpg|мини|десно|230п|Поглед на цркватѕа во рамки на манастирот]]
|слика=Church of St. Panteleimon (Nerezi).jpg
|големина на слика=250px
|опис=Поглед на црквата во рамки на манастирот
|епархија=Скопскa
|намесништво=
|парохија=
|место=Горно Нерези
|општина=Карпош
|држава=Македонија
|патрон=[[Свети Пантелејмон]]
|изградба=1164 година (XII век)
|завршено=
|осветување=
|живопис=
|ктитор=Алексеј Ангел - византиски принц
|зограф=
|рушење=
|запалена=
|водство=
|мрежно место=
|архитектонски тип=
|архитектонски стил=
|површина=
}}
[[Податотека:Church of St. Panteleimon (Nerezi).jpg|мини|десно|230п250п|Поглед на цркватѕа во рамки на манастирот]]
Црквата "'''Св Пантелејмон'''" е манастирска црква во истоимениот манастир во с. [[Горно Нерези]], на планината [[Водно]], осум километри југозападно од [[Скопје]]. Манастирскиот комплекс е ограден со високи ѕидови, а во него се наоѓаат црквата и манастирските [[конак|конаци]]. На ѕидовите на овој споменик на културата е сочувано [[фрескосликарство]], коешто по своите квалитети со се вбројува меѓу врвните дострели на византиското сликарство од времето на династијата на Комнените.