Разлика помеѓу преработките на „Горица (округ)“

Одземени 689 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[[File:AlbaniaKorce.png|right|Map showing Korçë within AlbaniaКорча]]
 
'''Округот Корча''' ([[Албанскиалбански]]: ''Rrethi i Korçës'') е еден од 36-те окрузи во Албанија. Според пресметувањатоа, од 1 јануари 2010, во округот живеат околу 138,898 луѓе.<ref name="INSTAT">{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09}}</ref> Во текот на Втората светска војна Французите ја направиле [[Република Корча]]. Во округот живее значително македонско малцинство.
 
==Географија==
Округот Корча зафаќа површина од 1,752 км², што го прави овој округ втор по големина во Албанија.
Округот Лежилежи во југоисточниот дел од земјата. Главен град е Корча. Округот на југсевер се граничи со Македонија и округот Подгарец, одсо Грција се граничи со Флорина на исток, на југозапад се граничи со округот Девол, на северозапад се граничи со окрузите КолоњеКолоња и ПерметПрмет а на запад се граничи со окрузите Грамш и СкапарСкрапар
 
==Населени места==
==Градови==
Градови во округот Корча:
{|
|valign="top"|
*[[Дреново (Албанија)]]
*[[Дренове]]
*[[Гора (Албанија)]]
*[[Горе]]
*[[Корча]]
*[[Лекас]]
*[[ЛибовникЛибоник]]
*[[ЛиќенашПустец]]
*[[Малиќ]]
*[[МогличеМоглица]]
|width="33"|&nbsp;
|valign="top"|
*[[Пирг]]
*[[Појан]]
*[[Општина Булгареци|Ќендр Булгарец]]
*[[Ќендер Булагареч]]
*[[ВитхуќВиткуќ]]
*[[ВошкопВоскоп]]
*[[ВошкопјеМоскополе]]
*[[Врештаз]]
|width="33"|&nbsp;
|}
 
==Села==
{{div col|4}}
:* [[Бабан]]
:* [[Бичке]]
:* [[Бобоштице]]
:* [[Бурим]]
:* [[Черја]]
:* [[Дарде]]
:* [[Диелас]]
:* [[Дренове]]
:* [[Чангој]]
:* [[Екмечи]]
:* [[Флоќ]]
:* [[Голомбоч]]
:* [[Гориче е Мадхе]]
:* [[Гориче е Вогел]]
:* [[Каламас]]
:* [[Каменице]]
:* [[Капштице]]
:* [[Козели]]
:* [[Крешпањ]]
:* [[Лајтизе]]
:* [[Пустец]]
:* [[Манчуришт]]
:* [[Пепелаш]]
:* [[Пилур]]
:* [[Плаше]]
:* [[Прогер]]
:* [[Ракичке]]
:* [[Штијле]]
:* [[Синиче]]
:* [[Воскопоја]]
:* [[Врештас]]
:* [[Враништ]]
:* [[Зароште]]
:* [[Земблак]]
:* [[Звезде]]
{{div col end}}
 
==Наводи==
{{reflist}}
 
{{Албанија-никулец}}
 
{{Окрузи во Албанија}}
 
{{Албанија-никулец}}
 
[[bg:Корча (окръг)]]