Разлика помеѓу преработките на „Инулин“

Одземен 1 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Создадена страница со: {{distinguish|инсулин}} {{chembox | ImageFile = Inulin_strukturformel.png | ImageSize = 300px | OtherNames = | Section1 = {{Chembox Identifiers | Pu...)
 
с
}}
 
'''Инулините''' се група на природни [[полисахарид]]и произведени од многу видови на растенија. Инулинот е користен од некои растенија за зачувување енергија и типично го има во корените и ризомитрризомитe. Повеќето растенија кои синтетизираат и складираат инулин, не складираат други материи како [[скроб]].
 
[[Категорија:Олигосахариди]]