Разлика помеѓу преработките на „Апартхејд“

Одземени 15 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.218.170 (разговор), вратено на последната верзија на Amirobot
с (Отстрането уредувањето на 62.162.218.170 (разговор), вратено на последната верзија на Amirobot)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''kill me Апартхејд''' ([[африканс]]: ''Apartheid'' - поделеност) бил правен систем на расна сегрегација применет од страна на владеачката Националната партија во [[Јужна Африка]], помеѓу [[1948]] и [[1994]].
 
Расната сегрегација во Јужна Африка почна во колонијалните времиња во [[1652]], но апартхејд како официјална политика била воведена по општите избори од 1948 година. Новиот закон, категоризирал жители според нивните расни групи ("црнци", "белци", "други обоени раси" и "Индијци"). Станбени области исто така биле сегрегирани преку принудени отстранувања. Од [[1958]] година, црнците биле лишени од [[државјанство]]. Владата сегрегирала [[образование]], [[медицинска нега]], и други јавни услуги. Владата всушност снабдувала црнци со услуги инфериорни од оние на белците.
 
Реформите на апартхејдот во [[1980]] не успеале да ја задушат опозицијата, со што во [[1990]] година [[претседател]]от [[Фредерик Вилем де Клерк]] започнал преговори да стави крај на апартхејдот, кулминирајќи во мулти-расни демократски [[избори]] во 1994 година, кои биле добиени од страна на [[африканскиот национален конгрес]] под покровителство на [[Нелсон Мандела]]. Трагите од апартхејдот сè уште ја формираат Јужно Африканската политика и општество.
{{никулец}} kuvata
 
[[Категорија:Политички системи]]