Разлика помеѓу преработките на „Апартхејд“

Додадени 8 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''kill me Апартхејд''' ([[африканс]]: ''Apartheid'' - поделеност) бил правен систем на расна сегрегација применет од страна на владеачката Националната партија во [[Јужна Африка]], помеѓу [[1948]] и [[1994]].
 
Расната сегрегација во Јужна Африка почна во колонијалните времиња во [[1652]], но апартхејд како официјална политика била воведена по општите избори од 1948 година. Новиот закон, категоризирал жители според нивните расни групи ("црнци", "белци", "други обоени раси" и "Индијци"). Станбени области исто така биле сегрегирани преку принудени отстранувања. Од [[1958]] година, црнците биле лишени од [[државјанство]]. Владата сегрегирала [[образование]], [[медицинска нега]], и други јавни услуги. Владата всушност снабдувала црнци со услуги инфериорни од оние на белците.
Анонимен корисник