Разлика помеѓу преработките на „Источна Европа“

Одземен 51 бајт ,  пред 10 години
Откажано уредување 1905326 од (77.28.76.68 | Разговор)
(dsad)
(Откажано уредување 1905326 од (77.28.76.68 | Разговор))
[[File:Political map of Eastern Europe mk.svg|350px|right|thumb|Државите на Источна Европа.]]
'''Источна Европа''' е источниот регион на [[Европа]] кој се дефинира на неколку начини:
 
poedodoasodoaosdoof negkodasd fkennann fickokaokokf
* Тоа е регионот кој е распространет помеѓу областите на [[Централна Европа]] и [[Русија]]. Оваа современа дефиницја често се користи по распаѓањето на [[Варшавски договор|Варшавскиот договор]].
 
42

уредувања